CVERNOVKA

má svoju knihu!

cvernovka

– Kúpiť –


Kniha získala Špeciálnu cenu Nadácie Tatra Banky v kategórii Dizajn!

cvernovka cvernovka cvernovka cvernovka cvernovka cvernovka cvernovkaKniha o Cvernovke

O čom kniha je

Rozsiahla, vyše 300-stranová publikácia, je sugestívnym časozberom histórie významnej bratislavskej továrne na výrobu nití, ktorá prežila dve storočia, dve svetové vojny, niekoľko politických režimov a dodnes stojí pri Mlynských Nivách. Zároveň sa zdá, že napriek laxnému prístupu verejnosti a developerskému „brutalizmu“ sa v Cvernovke objavila nová funkcia bývalej fabriky. Priniesli ju sem noví nájomníci - dizajnéri, fotografi, architekti, maliari, filmári a iné profesie, ktoré sa približne pred 10 rokmi začali usadzovať vo veľkorysých továrenských halách.


Príbeh tejto významnej industriálnej stavby však začína v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Kniha predstavuje čitateľovi na pozadí historických období rozvoja Bratislavy a Slovenska jedinečné archívne fotografie nielen samotnej továrne, ale aj priľahlého okolia od začiatku 20. storočia až po dnešok. Čitateľ sa tak môže vžiť do atmosféry starých čias, keď istota veľkej monarchie a zdanlivo nemenného usporiadania sveta zrodila krásnu dobu - Belle epoque, narušenú veľkou vojnou a režimami ďalších desaťročí.


Kniha obsahuje materiál z archívu nájdeného vo fabrike spolu s rôznorodým materiálom z mestských a štátnych archívov a množstva súkromných zbierok. Okrem histórie a architektúry sa kniha pokúša zmapovať aj sociálnu rovinu Cvernovky. Autori knihy absolvovali množstvo rozhovorov s bývalými zamestnancami. Ich spomienky sa miešajú s fotografiami, produktovým dizajnom alebo dobovými propagačnými materiálmi. Kniha sa tak stáva multižánrovým umelecko-historickým dokumentom. Minulosť nenápadne ustupuje prítomnosti, staré sa stáva novým a rozhovory s pamätníkmi striedajú rozhovory so súčasnou generáciou umelcov pôsobiacich v Cvernovke.
Základné údaje

Názov: CVERNOVKA
Autori: Viliam Csino, Martin Mistrík
Vydavateľ: Open Design Studio
Rok vzniku: 2014
Rozmer: 240 x 310 mm
Počet strán: 336 (vrátane štyroch rozkladacích)
Väzba: šitá V8
ISBN: 978–80–970292–2–7
Ako si knihu kúpite

Knihu CVERNOVKA kúpite cez nášho distribútora ArtAttack Shop. Po objednávke si ju môžete osobne vyzdvihnúť v ateliéri Bavlna (tu je plánik ako sa k nám dostať) alebo vám ju vieme zaslať poštou.
Ako získať knihu, keď ste si ju predplatili

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si knihu predplatili do 1. apríla cez náš "štartovač" a pomohli nám tak pokryť tlačové náklady, svoju knihu si môžete prísť vyzdvihnúť osobne do ateliéru Bavlna a spoznať tak priestor, v ktorom kniha vznikala (ohláste sa prosím deň dopredu Mirovi na číslo 0905 747 375). Pokiaľ nie ste z Bratislavy a nemáte sa ako zastaviť osobne, dohodnite si zaslanie poštou (volajte Katke na číslo 0905 884 480).
Ešte raz vám srdečne ďakujeme za príspevok!
Vaše ohlasy

Prvýkrát v živote si myslím, že na Slovensku niekto vytvoril naozajstný Gesamtkunstwerk. Toto je jedinečný fenomén, ktorý by nemal chýbať ani v jednej domácnosti. Toto dielo má všetko, ale hlavne lásku a pokoru. Na tomto sa dá postaviť život.
Matej Rosmány, umelec


Blahoželám všetkým, ktorí sa podieľali na výrobe takej krásnej knihy. Jej spoločenský a kultúrny význam a dopad ešte asi nemôžeme vedieť doceniť a odhadnúť. Ale podľa mňa by mal byť prinajmenšom alarmujúci. Vidím ju ako manifest sociálne citlivej, tvorivej časti Vašej generácie a Cvernovku, ktorú ste vytvorili, ako sídlo slovenskej Dessau.
Gabriela Habáňová, pamiatkarka


Knižka je perfektná - koncepcia, obsah, štruktúra, grafika, objektívna aj apelujúca, s úctou k druhým ľudom aj suverénna, proste tip-top. Skutočne sa podarila.
Erich Mistrík, filozof, profesor


Tá kniha je úžasná. Veľmi dlho som neinvestoval takto dobre 50€!
Štefan Cipár, právnik a hrdý Bratislavčan


Veľmi pekne ďakujem za parádnu knihu. A držím palce, aby vlastník objektu Pradiarne bol priaznivo naklonený funkciám, ktoré Vy v Cvernovke napĺňate a mestská časť Ružinov sa na tieto aktivity nemôže pozerať inak než s obdivom.
Patrik Guldán, poslanec, pamiatkar